  • RAC02-3.3SC
RAC02-3.3SC
advertisement
Manufacturer No:
RAC02-3.3SC
HK JDW NO:
655-RAC02-3.3SC
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC02-3.3SC
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 2W
Step5Bar-code shipping tag
RAC02-3.3SC
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    0.055lb 24.95g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC02-C (2W)
  • Size / Dimension
    1.33Lx0.87W x 0.71 H 33.7mmx22.2mmx18.0mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    33.7mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, EN, UL
  • Efficiency
    66%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    600mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    80V~264VAC
  • Output Current
    600mA
  • Output Power
    2W
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Min Input Voltage
    80V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    600mA
  • Max Output Power
    2W
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±2%
  • Load Regulation
    ±6%
  • Min Input Voltage (AC)
    80V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    17.75mm
  • Width
    22.2mm