  • RAC04-12SC/277-E
RAC04-12SC/277-E
advertisement
Manufacturer No:
RAC04-12SC/277-E
HK JDW NO:
655-RAC04-12SC/277-E
Package:
7-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
RAC04-12SC/277-E
Description:
RECOM POWER RAC04-12SC/277-E POWER SUPPLY, AC-DC, 12V, 0.333A
Step5Bar-code shipping tag
RAC04-12SC/277-E
    Select All
  • Max Power Dissipation
    4W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    36.7mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P7
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus
  • Efficiency
    78%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    333mA
  • Input Voltage-Nom
    277V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    80V~305VAC
  • Output Current
    333mA
  • Output Power
    4W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Min Input Voltage
    80V
  • Max Input Voltage
    305V
  • Current - Output 1
    333mA
  • Max Output Power
    4W
  • Line Regulation
    ±0.2%
  • Load Regulation
    0.5%
  • Min Input Voltage (AC)
    80V
  • Max Input Voltage (AC)
    305V
  • Height
    17.1mm
  • Width
    27.2mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    7-DIP Module, 6 Leads
  • Weight
    0.091lb 41.28g
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC04-C/277 (4W)
  • Size / Dimension
    1.44Lx1.07W x 0.67 H 36.7mmx27.2mmx17.1mm