  • RAC04-3.3SA/277
RAC04-3.3SA/277
advertisement
Manufacturer No:
RAC04-3.3SA/277
HK JDW NO:
655-RAC04-3.3SA/277
Package:
7-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
RAC04-3.3SA/277
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 4W
Step5Bar-code shipping tag
RAC04-3.3SA/277
    Select All
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    17.1mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module, 6 Leads
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.058lb 26.31g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC04 (4W)
  • Size / Dimension
    1.44Lx1.07W x 0.69 H 36.7mmx27.0mmx17.6mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    4W
  • Max Power Dissipation
    4W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    27.2mm
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    68%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1.2A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~305VAC
  • Output Current
    1.2A
  • Output Power
    4W
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Total Power Output-Max
    4W
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.2%