  • RAC05-05SK/480
RAC05-05SK/480
advertisement
Manufacturer No:
RAC05-05SK/480
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC05-05SK/480
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC05-05SK/480
Description:
5W AC/DC-Converter 'POWERLINE' 4kV reg
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC05-05SK/480
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    0.127lb 57.61g
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC05-K/480 (5W)
  • Size / Dimension
    2.07Lx1.08W x 0.91 H 52.5mmx27.4mmx23.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    63%
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Input Voltage-Nom
    480V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Voltage - Input
    85V~528VAC 120V~745VDC
  • Total Power Output-Max
    5W
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    1%
  • Height Seated (Max)
    23.5mm
  • Length
    52.5mm
  • Width
    27.4mm