  • RAC05-12DC
RAC05-12DC
advertisement
Manufacturer No:
RAC05-12DC
HK JDW NO:
655-RAC05-12DC
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
RAC05-12DC
Description:
AC/DC Power Modules 5W 90-264VIN +/-12V THT
Step5Bar-code shipping tag
RAC05-12DC
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Weight
    0.077lb 34.93g
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC05-C (5W)
  • Size / Dimension
    2.17Lx1.77W x 0.82 H 55.0mmx45.0mmx21.0mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    76%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    210mA
  • Current - Output (Max)
    210mA 210mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    210mA
  • Output Power
    5W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    210mA
  • Current - Output 2
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Height
    16.4mm