  • RAC05-24SA
RAC05-24SA
advertisement
Manufacturer No:
RAC05-24SA
HK JDW NO:
655-RAC05-24SA
Package:
6-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
RAC05-24SA
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Step5Bar-code shipping tag
RAC05-24SA
  • Efficiency
    71%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    200mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    200mA
  • Max Output Voltage
    24V
  • Total Power Output-Max
    5W
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Height
    20.5mm
  • Length
    55mm
  • Width
    45mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    6-DIP Module, 5 Leads
  • Weight
    0.177lb 80.29g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC05-A (5W)
  • Size / Dimension
    2.17Lx1.77W x 0.82 H 55.0mmx45.0mmx21.0mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    6
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    5W