  • RAC05-24SB-E
RAC05-24SB-E
advertisement
Manufacturer No:
RAC05-24SB-E
HK JDW NO:
655-RAC05-24SB-E
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC05-24SB-E
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Step5Bar-code shipping tag
RAC05-24SB-E
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.067lb 30.39g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC05-B (5W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.62 H 50.8mmx25.4mmx15.7mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    76%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    230mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    417mA
  • Max Output Voltage
    24V
  • Total Power Output-Max
    5W
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Height
    15.16mm
  • Length
    50mm
  • Width
    25.4mm