  • RAC10-05DC/277
RAC10-05DC/277
advertisement
Manufacturer No:
RAC10-05DC/277
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC10-05DC/277
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
RAC10-05DC/277
Description:
AC/DC Power Modules 10W 90-305VIN +/-5V THT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC10-05DC/277
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Weight
    0.137lb 62.14g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC10-C/277 (10W)
  • Size / Dimension
    2.07Lx1.08W x 0.93 H 52.5mmx27.4mmx23.5mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    77%
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1A
  • Current - Output (Max)
    1A 1A
  • Voltage - Input
    80V~305VAC
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    10W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    1A
  • Current - Output 2
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    -1.5%
  • Height
    23.5mm