  • RAC15-05DA-E
RAC15-05DA-E
advertisement
Manufacturer No:
RAC15-05DA-E
HK JDW NO:
655-RAC15-05DA-E
Package:
8-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
RAC15-05DA-E
Description:
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V
Step5Bar-code shipping tag
RAC15-05DA-E
  • Package / Case
    8-DIP Module, 6 Leads
  • Weight
    0.251lb 113.85g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC15-A (15W)
  • Size / Dimension
    2.91Lx2.13W x 0.88 H 74.0mmx54.0mmx22.3mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    76%
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    1.5A 1.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    1.5A
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    1.5A
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±3%
  • Height
    22mm
  • Length
    74mm
  • Width
    54mm