  • RAC15-05SB-E
RAC15-05SB-E
advertisement
Manufacturer No:
RAC15-05SB-E
HK JDW NO:
655-RAC15-05SB-E
Package:
8-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
RAC15-05SB-E
Description:
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V
Step5Bar-code shipping tag
RAC15-05SB-E
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 4 Leads
  • Weight
    0.265lb 120.2g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC15-B (15W)
  • Size / Dimension
    2.52Lx1.80W x 0.94 H 64.0mmx45.6mmx23.8mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    15W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    79%
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    3A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%