  • RCE5C1H331J0A2H03B
RCE5C1H331J0A2H03B
advertisement
Manufacturer No:
RCE5C1H331J0A2H03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RCE5C1H331J0A2H03B
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
RCE 330pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 402
Step5Bar-code shipping tag
RCE5C1H331J0A2H03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RCE
  • Size / Dimension
    0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1410
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm
  • Length
    3.6mm
  • Width
    2.5mm