  • RCE5C2A560J0M1H03A
RCE5C2A560J0M1H03A
advertisement
Manufacturer No:
RCE5C2A560J0M1H03A
HK JDW NO:
535-RCE5C2A560J0M1H03A
Description:
RCE 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2124
Step5Bar-code shipping tag
RCE5C2A560J0M1H03A
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm
  • Length
    3.6mm
  • Width
    2.5mm