  • RCER71E335K2M1H03A
RCER71E335K2M1H03A
advertisement
Manufacturer No:
RCER71E335K2M1H03A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RCER71E335K2M1H03A
Package:
Radial
Description:
RCE 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6235
Step5Bar-code shipping tag
RCER71E335K2M1H03A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    RCE
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2212
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    3.15mm