  • RCER72A103K0M1H03A
RCER72A103K0M1H03A
advertisement
Manufacturer No:
RCER72A103K0M1H03A
HK JDW NO:
535-RCER72A103K0M1H03A
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RCER72A103K0M1H03A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
RCER72A103K0M1H03A Features
a size/dimension of 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
RCER72A103K0M1H03A Applications
There are a lot of Murata Electronics RCER72A103K0M1H03A applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
RCER72A103K0M1H03A
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    1410
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm
  • Length
    3.6mm
  • Width
    2.5mm