  • RCH1216BNP-561K
RCH1216BNP-561K
advertisement
Manufacturer No:
RCH1216BNP-561K
HK JDW NO:
738-RCH1216BNP-561K
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet:
RCH1216BNP-561K
Description:
Quantity:
In Stock : 145
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RCH1216BNP-561K
  • Package / Case
  • Weight
    5.200011g
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Series
    RCH1216B
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Current Rating
    950mA
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    620mOhm Max
  • Max DC Current
    950mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Current - Saturation
    1.36A
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm