  • RCH1216BNP-681K
RCH1216BNP-681K
advertisement
Manufacturer No:
RCH1216BNP-681K
HK JDW NO:
738-RCH1216BNP-681K
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet:
RCH1216BNP-681K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCH1216BNP-681K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Weight
    5.200011g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCH1216B
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    820mA
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    680μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    790mOhm Max
  • Max DC Current
    820mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm