  • RCH895NP-100M
RCH895NP-100M
advertisement
Manufacturer No:
RCH895NP-100M
HK JDW NO:
738-RCH895NP-100M
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
RCH895NP-100M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCH895NP-100M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Weight
    1.799996g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCH-895
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.307Dia 7.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    Box
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm Max
  • Max DC Current
    2.6A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm