  • RCR108DNP-1R5N
RCR108DNP-1R5N
advertisement
Manufacturer No:
RCR108DNP-1R5N
HK JDW NO:
738-RCR108DNP-1R5N
Package:
Radial
Datasheet:
RCR108DNP-1R5N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCR108DNP-1R5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCR-108D
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    7.4A
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    8.5mOhm Max
  • Max DC Current
    7.4A
  • Frequency - Self Resonant
    48MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Height
    8.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm