  • RDE5C1H182J0P1C03B
RDE5C1H182J0P1C03B
advertisement
Manufacturer No:
RDE5C1H182J0P1C03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDE5C1H182J0P1C03B
Package:
Radial
Description:
RDE 1800pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6821
Step5Bar-code shipping tag
RDE5C1H182J0P1C03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RDE
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1800pF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm