  • RDE5C2A270J0S1H03A
RDE5C2A270J0S1H03A
advertisement
Manufacturer No:
RDE5C2A270J0S1H03A
HK JDW NO:
535-RDE5C2A270J0S1H03A
Description:
RDE 27pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2487
Step5Bar-code shipping tag
RDE5C2A270J0S1H03A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    27pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2010
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    2.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%