  • RDEC71E105K0S1C03A
RDEC71E105K0S1C03A
advertisement
Manufacturer No:
RDEC71E105K0S1C03A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDEC71E105K0S1C03A
Package:
Radial
Description:
RDE 1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2447
Step5Bar-code shipping tag
RDEC71E105K0S1C03A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RDE
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2010
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5mm
  • Width
    2.5mm