  • RDER71E104K0P1C03B
RDER71E104K0P1C03B
advertisement
Manufacturer No:
RDER71E104K0P1C03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDER71E104K0P1C03B
Package:
Radial
Description:
RDE 0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 1493
Step5Bar-code shipping tag
RDER71E104K0P1C03B
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2010
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Height
    6mm
  • Length
    5mm
  • Width
    2.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RDE
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%