  • RG1005V-511-D-T10
RG1005V-511-D-T10
advertisement
Manufacturer No:
RG1005V-511-D-T10
HK JDW NO:
740-RG1005V-511-D-T10
Datasheet:
RG1005V-511-D-T10
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 510Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1005V-511-D-T10
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    510Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    30mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW