  • RHEL81H152K1A2A03B
RHEL81H152K1A2A03B
advertisement
Manufacturer No:
RHEL81H152K1A2A03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RHEL81H152K1A2A03B
Package:
Radial
Description:
RH 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X8L 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 5786
Step5Bar-code shipping tag
RHEL81H152K1A2A03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RH
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8L
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X8L
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1610
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm