  • RHS7J2D472J1K1H01B
RHS7J2D472J1K1H01B
advertisement
Manufacturer No:
RHS7J2D472J1K1H01B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RHS7J2D472J1K1H01B
Package:
Radial
Description:
RHS 4700pF 200V Ceramic Capacitor ±5% UNJ 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~200°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 5902
Step5Bar-code shipping tag
RHS7J2D472J1K1H01B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RHS
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    UNJ
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    4700pF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm