  • RL-1518-2-1000
RL-1518-2-1000
advertisement
Manufacturer No:
RL-1518-2-1000
Manufacturer:
Renco
HK JDW NO:
4405-RL-1518-2-1000
Package:
Datasheet:
Description:
RL-1518-2-1000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Renco stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
RL-1518-2-1000
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    IRON
  • Series
    RL-1518
  • Tolerance
    25%
  • Number of Terminations
    2
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Toroidal
  • Operating Temperature (Max)
    130°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Lead Length
    7.135mm
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.165Ohm
  • Inductor Application
    FILTER CHOKE
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    4.5A
  • Inductance-Nom (L)
    1000 µH