  • RPE5C1H152J2M1A03A
RPE5C1H152J2M1A03A
advertisement
Manufacturer No:
RPE5C1H152J2M1A03A
HK JDW NO:
535-RPE5C1H152J2M1A03A
Description:
RPE 1500pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.295Lx0.124W 7.50mmx3.15mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 13841
Step5Bar-code shipping tag
RPE5C1H152J2M1A03A
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.124W 7.50mmx3.15mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    3.15mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    2012
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm