  • RPE5C1H301J2P1A03B
RPE5C1H301J2P1A03B
advertisement
Manufacturer No:
RPE5C1H301J2P1A03B
HK JDW NO:
535-RPE5C1H301J2P1A03B
Description:
RPE 300pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6971
Step5Bar-code shipping tag
RPE5C1H301J2P1A03B
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    300pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    2.4892mm