  • RPE5C2A120J2P1Z03B
RPE5C2A120J2P1Z03B
advertisement
Manufacturer No:
RPE5C2A120J2P1Z03B
HK JDW NO:
535-RPE5C2A120J2P1Z03B
Description:
RPE 12pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 7230
Step5Bar-code shipping tag
RPE5C2A120J2P1Z03B
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2010
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm