  • RPE5C2A201J2P1Z03B
RPE5C2A201J2P1Z03B
advertisement
Manufacturer No:
RPE5C2A201J2P1Z03B
HK JDW NO:
535-RPE5C2A201J2P1Z03B
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
200pF 100V Ceramic Capacitor 5% Radial
Quantity:
In Stock : 13282
Step5Bar-code shipping tag
RPE5C2A201J2P1Z03B
  • Tolerance
    5%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    200pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    5.0038mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    3.5mm