  • RPE5C2A220J2P1Z03B
RPE5C2A220J2P1Z03B
advertisement
Manufacturer No:
RPE5C2A220J2P1Z03B
HK JDW NO:
535-RPE5C2A220J2P1Z03B
Description:
RPE 22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 10362
Step5Bar-code shipping tag
RPE5C2A220J2P1Z03B
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RPE
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
    500 μm
  • Size Code
    2010
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm