  • RPE5C2A6R8C2P1B03B
RPE5C2A6R8C2P1B03B
advertisement
Manufacturer No:
RPE5C2A6R8C2P1B03B
HK JDW NO:
535-RPE5C2A6R8C2P1B03B
Description:
RPE 6.8pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 10460
Step5Bar-code shipping tag
RPE5C2A6R8C2P1B03B
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    3.5mm