  • RPEE41H332M2P1A03B
RPEE41H332M2P1A03B
advertisement
Manufacturer No:
RPEE41H332M2P1A03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RPEE41H332M2P1A03B
Package:
Radial
Description:
RPE 3300pF 50V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm 10°C~85°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 10693
Step5Bar-code shipping tag
RPEE41H332M2P1A03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RPE
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    2.4892mm