  • RPEE41H474M3M1C03A
RPEE41H474M3M1C03A
advertisement
Manufacturer No:
RPEE41H474M3M1C03A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RPEE41H474M3M1C03A
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 11510
Step5Bar-code shipping tag
RPEE41H474M3M1C03A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    3.15mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Height Seated (Max)
    6.2992mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.1496mm