  • RPER71H104K2K1A03B
RPER71H104K2K1A03B
advertisement
Manufacturer No:
RPER71H104K2K1A03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RPER71H104K2K1A03B
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RPER71H104K2K1A03B Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.5mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
RPER71H104K2K1A03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
RPER71H104K2K1A03B Applications
There are a lot of Murata Electronics RPER71H104K2K1A03B applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
RPER71H104K2K1A03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RPE
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.15mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2012
  • Voltage
    50V
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm