  • RPER71H225K8K1C03B
RPER71H225K8K1C03B
advertisement
Manufacturer No:
RPER71H225K8K1C03B
HK JDW NO:
535-RPER71H225K8K1C03B
Description:
RPE 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 9619
Step5Bar-code shipping tag
RPER71H225K8K1C03B
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RPE
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    3016
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm