  • RPER72A155K7C1F03B
RPER72A155K7C1F03B
advertisement
Manufacturer No:
RPER72A155K7C1F03B
HK JDW NO:
535-RPER72A155K7C1F03B
Description:
RPE 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 15105
Step5Bar-code shipping tag
RPER72A155K7C1F03B
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    4920
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm