  • RPER72A474K8M1C03A
RPER72A474K8M1C03A
advertisement
Manufacturer No:
RPER72A474K8M1C03A
HK JDW NO:
535-RPER72A474K8M1C03A
Description:
RPE 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6141
Step5Bar-code shipping tag
RPER72A474K8M1C03A
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    3016
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm