  • RWR80S1871BRB12
RWR80S1871BRB12
advertisement
Manufacturer No:
RWR80S1871BRB12
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RWR80S1871BRB12
Package:
Axial
Datasheet:
RWR80S1871BRB12
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.87kOhm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR80S1871BRB12
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    1.87kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Working Voltage
    61.1555V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    2.39mm