  • S500-315-R
S500-315-R
advertisement
Manufacturer No:
S500-315-R
HK JDW NO:
255-S500-315-R
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
S500-315-R
Description:
BUSSMANN BY EATON S500-315-R Cartridge Fuse, S500 Series, 315 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 35 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S500-315-R
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Published
    2013
  • Series
    S500
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Current Rating (Amps)
    315mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    BSI, CCC, CSA, cURus, IMQ, SEMKO, VDE
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.58
  • DC Cold Resistance
    3.1Ohms