  • SA36-11CGKWA
SA36-11CGKWA
advertisement
Manufacturer No:
SA36-11CGKWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-SA36-11CGKWA
Package:
10-DIP (0.200, 5.08mm)
Datasheet:
Description:
DISPLAY, 0.36" CMN ANODE, GREEN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA36-11CGKWA
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    10-DIP (0.200, 5.08mm)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.551 Hx0.295W x 0.335 D 14.00mmx7.50mmx8.50mm
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Number of Functions
    1
  • Power Dissipation-Max
    75mW
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Forward Current
    20mA
  • Luminous Intensity
    11 mcd
  • Millicandela Rating
    11mcd
  • Wavelength - Peak
    574nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    1
  • Number of Segments
    7
  • Digit/Alpha Size
    0.36 9.14mm
  • Common Pin
    Common Anode
  • Character Width
    4.82mm
  • Height
    13.9954mm
  • Character Height
    9.14mm