  • SC08-21YWA
SC08-21YWA
advertisement
Manufacturer No:
SC08-21YWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-SC08-21YWA
Package:
18-DIP (0.600, 15.24mm), 15 Leads
Datasheet:
SC08-21YWA
Description:
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.8"
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SC08-21YWA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.984 Hx0.732W x 0.417 D 25.00mmx18.60mmx10.60mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • Additional Feature
    IC COMPATIBLE
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Dissipation-Max
    75mW
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Optoelectronic Device Type
    SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
  • Current - Test
    20mA
  • Luminous Intensity
    7.9 mcd
  • Wavelength - Peak
    590nm
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    1
  • Digit/Alpha Size
    0.80 20.32mm
  • Common Pin
    Common Cathode
  • Height
    24.9936mm