  • SF-1206HV10M-2
SF-1206HV10M-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-1206HV10M-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SF-1206HV10M-2
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
SF-1206HV10M-2
Description:
BOURNS - SF-1206HV10M-2 - FUSE, 10A, HIGH INRUSH WITHSTAND, 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SF-1206HV10M-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SinglFuse™ SF-1206HVxxM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W x 0.038 H 3.20mmx1.60mmx0.97mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Additional Feature
    PRE ARCING TIME: OPEN WITHIN 5 SEC AT 350% RATED CURRENT
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Current Rating (Amps)
    10A
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Reference Standard
    UL
  • Approval Agency
    UL
  • Body Length or Diameter
    3.2mm
  • Body Breadth
    1.6 mm
  • Physical Dimension
    3.2mm x 1.6mm x 0.97mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    150A
  • Rated Current
    10A
  • Melting I2t
    15
  • DC Cold Resistance
    0.0055Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    15 J
  • Body Height
    0.97mm