  • SK3R3M350ST
SK3R3M350ST
advertisement
Manufacturer No:
SK3R3M350ST
HK JDW NO:
192-SK3R3M350ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SK3R3M350ST
Description:
SK 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SK3R3M350ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    SK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80.42Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.03465mA
  • Ripple Current
    35mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35mA @ 120Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm