  • SLPX181M420C5P3
SLPX181M420C5P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX181M420C5P3
HK JDW NO:
192-SLPX181M420C5P3
Datasheet:
SLPX181M420C5P3
Description:
SLPX 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX181M420C5P3
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    180μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.11Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    420V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.82486mA
  • Ripple Current
    1.42A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.42A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.09A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm