  • SLPX272M100H3P3
SLPX272M100H3P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX272M100H3P3
HK JDW NO:
192-SLPX272M100H3P3
Datasheet:
SLPX272M100H3P3
Description:
SLPX 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.77A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX272M100H3P3
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    98mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.55885mA
  • Ripple Current
    3.77A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.77A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.71A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    SLPX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%