  • SM5S15A-E3/2D
SM5S15A-E3/2D
advertisement
Manufacturer No:
SM5S15A-E3/2D
HK JDW NO:
884-SM5S15A-E3/2D
Package:
DO-218AB
Datasheet:
SM5S15A-E3/2D
Step5Bar-code shipping tag
SM5S15A-E3/2D
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PAR®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SM5S
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Power - Peak Pulse
    3600W 3.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    148A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    24.4V
  • Clamping Voltage
    24.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V
  • Peak Pulse Current
    148A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    500A
  • Peak Pulse Power
    3.6kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    16.7V