  • SMAJ495CA
SMAJ495CA
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ495CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMAJ495CA
Datasheet:
SMAJ495CA
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 495V 400W 2-Pin DO-214AC T/R
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ495CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMAJ495CA.
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    64.013223mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    SMAJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Base Part Number
    SMAJ49
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    495V
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    522V
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    760V
  • Reverse Standoff Voltage
    495V
  • Max Surge Current
    500mA
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    578V