  • SMCG13AHE3/57T
SMCG13AHE3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCG13AHE3/57T
HK JDW NO:
884-SMCG13AHE3/57T
Datasheet:
SMCG13AHE3/57T
Step5Bar-code shipping tag
SMCG13AHE3/57T
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCG
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    21.5V
  • Clamping Voltage
    21.5V
  • Peak Pulse Current
    69.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    13V
  • Max Surge Current
    69.8A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    14.4V
  • Reverse Breakdown Voltage
    14.4V