  • SMCJ150A/51T
SMCJ150A/51T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ150A/51T
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-SMCJ150A/51T
Package:
SMC
Datasheet:
SMCJ150A/51T
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 150V 1.5KW 2-Pin SMC Bulk
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ150A/51T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMC
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    150 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Operating Supply Voltage
    150 V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1 µA
  • Clamping Voltage
    243 V
  • Peak Pulse Current
    6.2 A
  • Reverse Standoff Voltage
    150 V
  • Max Surge Current
    200 A
  • Peak Pulse Power
    1.5 kW
  • Test Current
    1 mA
  • Breakdown Voltage
    167 V
  • Reverse Breakdown Voltage
    167 V